Akademi NOVA

YKS Sınavı olmadan Denklik Alınabilecek Üniversiteler, Dünya sıralamasında İlk 1000 Üniversite ve bu konudaki YÖK mevzuatı. YKS Sınavı olmadan Denklik süreci ve yurt dışında üniversite okumak isteyenlerin tercih sırasında dikkat etmeleri gereken hususları okuyabilirsiniz.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) mevzuatına göre Türk yükseköğretim sisteminde eş değer bir karşılığının olması hâlinde, mezun olunan yükseköğretim kurumunun, başvuru sahibinin, yükseköğrenime başladığı yıl Academic Ranking of World University (ARWU), CWTS Leiden Ranking Academic Ranking, QS World University Rankings, Times Higher Education World University Ranking, University Ranking by Academic Performance (URAP) sıralandırma sisteminde yer alan ilk 1000 üniversite yükseköğretim kurumu arasında yer alması durumunda öğrenciye sınavsız doğrudan denklik verilebilecektir.

YÖK Tarafından 2018 Ağustos’da yayınlanan ve en güncel bilgileri içeren YÖK Denklik El Kitabı’nda bu ayrıca belirtilmiştir.

Kitapçığı edinmek için;

YÖK TANIMA VE DENKLİK EL KİTAPÇIĞI

Gideceğiniz üniversite, eğitime başladığınız yıl,

  • Academic Ranking of World University (ARWU)
  • CWTS Leiden Ranking Academic Ranking
  • QS World University Rankings
  • Times Higher Education World University Ranking
  • University Ranking by Academic Performance (URAP)

Sıralamalarından herhangi birinde Dünya genelinde ilk 1000 üniversite arasında ise YÖK sizlere bu hakkı tanımaktadır. Diğer bir değişle YKS Sınavı olmadan Denklik Alınabilecek Üniversiteler bu sıralamadaki üniversitelerdir. Bu sıralama sistemlerinden en rahat kullanılabilir olanı QS Ranking olduğundan burada onu işleyeceğiz. QS Ranking’in kendi mobil uygulaması da bulunmaktadır.

Ayrıca birtakım sıralama kuruluşlarında bazı özel üniversiteler kendi sıralarını buralarda yükseltmek için ekstra para ödemektedir. Bu sebepten dolayı hem şeffaklık ilkesi olarak hemde daha güvenilir olduğundan YKS Sınavı olmadan Denklik verilmesi hususunda YÖK’ün en çok tercih ettiği sıralama kuruluşlarının başında QS Ranking gelmektedir. Üniversiteler de yatay geçiş tercihlerinde genellikle bu sıralamayı esas almaktadırlar.

QS Ranking ile 2020 senesi için Dünyanın ilk 1000’lerdeki üniversitelerinin gösterildiği adrese aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

QS RANKING 2020

QS RANKING İLE UKRAYNA VE TÜRKİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELERİ VE SIRALAMARINI GÖREBİLİRSİNİZ

Dünyada İlk 1000 Üniversite dışında bir üniversitede eğitim alacaklar için:

Yurtdışında eğitime başladığınız yıl eğer yukarıdaki sıralamalara göre ilk 1000 dışındaki bir üniversitede eğitim alacaksanız o zaman aşağıdaki koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.

  • A. Tıp eğitimi alacaklar için denklik koşulu:

Tıp Eğitimine başlayacağınız ilk yıl ÖSYM tarafından yapılan sınavlar neticesinde kendi alanınızda ilk 40 bin öğrenci arasında olmanız gerekmektedir.

  • B. Hukuk okumak isteyen öğrenciler için denklik koşulu:

Yurtdışında hukuk okuyacak öğrencilerin o yıl ÖSYM tarafından yapılan sınavlar neticesinde kendi alanlarında ilk 150 bin öğrenci arasında olunması gerekmektedir.

  • C. Mimarlık okumak isteyen öğrenciler için denklik koşulu:

Yurtdışında mimarlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin o yıl ÖSYM tarafından yapılan sınavlar neticesinde kendi alanlarında ilk 200 bin öğrenci arasında olması gerekmektedir.

  • D. Mühendislik alanlarında okumak isteyen öğrenciler için denklik koşulu:

Yurtdışında mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin o yıl ÖSYM tarafından yapılan sınavlar neticesinde kendi alanlarında ilk 240 bin öğrenci arasında olması gerekmektedir.

  • E. Tıp, Hukuk, Mimarlık, Mühendislik dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için denklik koşulu:

Buradaki durum diğerlerine göre biraz daha farklıdır. Eğer öğrenci yukarıdaki alanların dışında bir eğitim alacaksa, o yıl yapılan üniversiteye giriş sınavlarında öğrencinin gitmek istediği bölüme Türkiye’de en son yerleşen öğrencinin puanına eşit veya daha fazla puan almış olması gerekmektedir. Burada istenilen şey, o öğrenci kazanmış olduğu üniversite sınav puanı ile istediği bölüme Türkiye’de giriş yapabilecek öğrenci olmasıdır. Kısacası eğer ilk 1000 Üniversite içerisinde okumuyorsanız YKS Sınavı olmadan Denklik başvurusu yapamazsınız.

İlk 1000 dışında kalan yurtdışındaki tanınan yüksek öğretim kurumlarında eğitim almak isteyenlerin YKS Sınavı olmadan Denklik almak istedikleri durumlarda;

SAT 1 : En az 1000 puan

ACT : En az 21 puan

Abitur : En az 4 puan

Fransız Bakaloryası : Diploma notu en az 12

GCE A Level Sertifikası : En az 2 dersten

Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureat IB) : En az 28

Avusturya Matura Diploması (Matura Reifezeugnis) : En çok 2

İtalya Maturita Diploması (Diploma di Maturita) : En az 70

olarak belirlenen muadil belgelerinden biri ile kayıt ve mezun olmaları halinde denklik başvurularının bireysel olarak değerlendirilmesine ve yukarıda belirtilen hususların, yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, her eğitim-öğretim yılı için geçerli olmasına karar verilmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir