Akademi NOVA

Yazılım mühendisi (yazılımcı)ve bilgisayar programcısı, çalışan bilgisayarların ihtiyaç duyduğu yazılım uygulamalarını geliştirir. İki pozisyon arasındaki fark sorumluluklar ve işe yaklaşımda yatmaktadır. Yazılım mühendisleri, verimli ve güvenilir bir yazılım ürünü sunmak için iyi tanımlanmış bilimsel ilke ve prosedürleri kullanırlar.

Yazılım mühendisliği, yazılım geliştirme yaklaşımına geleneksel mühendislikte olduğu gibi resmi bir süreç gibi davranır.

Yazılım mühendisliği bir takım işidir. Yazılım mühendisi sürecin tamamının içerisinde olmakla beraber uzmanlığını geliştirdiği alanlara odaklanır. Nedir bu alanlar,

 • Veri tabanı
 • Algoritma
 • Kodlama
 • Matematiksel hesaplamalar
 • Programın tasarımı
 • Network ve Sanal Ağlar
 • Programın Güvenliği
 • Penetration testing
 • Beta Testing
 • Data Mining

Gibi bölümlere ayrılabilirler.

Yazılım mühendisi çağımızın en önemli yükselen iş güçlerindendir. Bunun sebebi çağımızın IT (Information Technology) çağı olmasından kaynaklanmaktadır. Hemen hemen herkesin elinde bir akıllı cep telefonu bulunmakta. Fakat bu cep telefonlarını ayırt eden en önemli özellikler artık donanımsal özelliklerden çok yazılımları ve kullanılan uyguların ne kadar optimize, kullanıcı dostu ve efektif olmalarıdır.

 

Dünyadaki haberleşme trendleri arasında ilk büyük devrim Graham Bell’in telefonu icadı ile oldu. Daha sonraki en büyük devrim ise internetin 1961 yılında bulunması ve daha sonra kullanıcılarının e-mail olarak bilinen elektronik haberleşme postaları ile tanışması ile oldu.  Daha sonraları ise WhatsApp uygulaması (aslında bu uygulamaların öncüsü BlackBerry Firmasının BBM uygulamasıdır) dünya üzerindeki haberleşme sistemini baştan sona değiştirmiştir.

Bir Yazılım Mühendisinin İlham Veren Hikâyesi WhatsApp

WhatsApp.inc 2009 Şubat’ta bir şirket olarak kuruldu. Şirketin kurucuları kodlamayı pek bilmediğinden RentACoder.com sitesi üzerinden Igor Solomennikov isminde bir Rus yazılımcı yani yazılım mühendisi buldular ve birkaç ayda WhatsApp yazılımı tamamlandı. Evet, yanlış okumadınız, sadece birkaç ay kadar kısa bir sürede WhatsApp yazılımı tamamlandı. Haziranda ise bildirimleri gösterme özelliği eklendikten sonra inşaların bu yazılama ilgisi arttı. Yazılımın dünya çapında yayılabilmesi için ise daha geniş bir server ağına ihtiyacı vardı. Bunun için de kaynağa ihtiyacı vardı. Toplam 250.000 USD karşılığı 5 yatırımcı bu gruba dahil edildi.

2009 Kasım ayında ise beta sürümünde ilk aktif sürüme geçildi. Dünya çapında hızla kullanılmaya başladı, çünkü bu yazılım sayesinde insanlar Dünyadaki istedikleri kişiler ile anında ve SMS ücretleri ödemeden haberleşebilmenin imkanını yakaladı.

Şirketin kuruluşundan tam 4 yıl sonra, yani Şubat 2013’de WhatsApp uygulamasının 200 Milyon kullanıcısı vardı. Şirketin aktif çalışan sayısı ise 50 kadardı. Şirketin değeri ise 1.5 Milyar Dolar olarak hesaplanmaktaydı. Bir yıl sonra, Şubat 2014’de Facebook bu şirketi 19 Milyar Dolara satın aldı.

Bugüne gelindiğinde ise WhatsApp, Facebook’u en gözde şirketlerinden olup, dünya genelinde 180 ülkede 1.5 Milyar insan tarafından kullanılmaktadır.

Bu aslında yazılım mühendisinin yani yazılımcının ne kadar az sermaye ile ne kadar büyük işleri başarabileceğini gösteren sayısız ama en bilindik örneklerden sadece bir tanesidir.

2009 yılında kurulan bir yazılım şirketinin bu kadar büyümesi ne ilkti ne de sondu. Şirketin piyasa değerini kıyaslamak adına size Türkiye’den bir firma ile örnek vermek isteriz.

Devasa bir uçak filosu olan ve dünyanın birçok ülkesine uçuş gerçekleştiren Türk Hava Yolları (THY) 1933 yılında kurulmuş olup (86 yıl önce) piyasa değeri ise yaklaşık 19 Milyar Dolar olarak hesap edilmektedir. Fakat 2009 senesinde kurulan 10 yıllık bir firma olan WhatsApp ise daha 5. Senesinde 19 Milyar Dolar bedel ile Facebook tarafından satın alınmıştır. Bu arada Facebook ise 2004 yılında kurulmuş olup, 15 yıllık serüveni sonunda şu andaki toplam market değeri 601 Milyar Dolardır. Tek bir yazılım mühendisi üzerinden başlayan şirket kısa sürede milyar dolar değere ulaşmış oldu.

Yazılım Mühendisinin Kullandığı Programlar

Yazılımcılar, yapılması düşünülen program ile ilgili olarak birçok değişik programlama dili kullanabilirler. Yazılım mühendisinin en çok kullandığı diller,

  1. Python
  2. Java
  3. Ruby
  4. C
  5. C++
  6. LISP
  7. Perl
  8. Mathlab
  9. SQL (veri tabanı)
  10. PHP (web)

Yazılım mühendisi yani yazılımcılar hemen hemen her sektörde rahatlıkla iş bulabilirler. Yazılımları gerekirse internet üzerinden de yapabilecekleri için birçok başarılı yazılımcı Freelance yazılımcı olarak çalışabilmektedir. Freelance çalışma olanağı en yaygın olarak bu sektörde bulunmaktadır. İster bir web geliştiricisi olun ister mobil uygulama ister oyun yazılımları yazın isterseniz mühendislikte kullanılacak yazılımlarda çalışın. Yazılımcıların yurtdışındaki yıllık kazançlarını göz atmak isterseniz buradan bakabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir