Akademi NOVA

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda bulunan Sumy şehrinde kurulmuş olan Sumy Devlet Üniversitesi, Ukrayna Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 1. derece akreditasyona sahip ve aynı zamanda Türkiye Yüksek Öğretim Kurumu tarafından tanınan ve dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite içerisinde olması nedeniyle sınavsız denklik hakkı veren bir devlet üniversitesidir.

Üniversite bünyesinde 1100’dan fazla öğretim görevlisi tam ve eksiksiz idari, akademik ve sportif binaları eğitim ve öğretimin devamını sağlamaktadır. Üniversite bünyesinde spor kompleksleri, kütüphaneler ve buna benzer birçok taşınmaz mevcuttur.

ULUSAL VE ULUSLARARASI FAALİYETLERİ

Sumy Devlet Üniversitesi, Magna Charta Universitatum, Uluslararası Üniversiteler Birliği, Üniversiteler Avrupa Birliği, Üniversiteler Avrasya Birliği, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer uluslararası kuruluşların üyesidir. ABD, Batı Avrupa, Avustralya, Afrika ve Asya’nın tüm bölgeleri de dahil olmak üzere 50’den fazla ülkeden gelen 1240 yabancı öğrenci Rusça, Ukraynaca ve İngilizce öğrenim görmektedir. Öğrenciler, eğitim verildiği dillerden her hangi birisine hakim değil ise eğer üniversitenin sunduğu hazırlık eğitiminden geçtikten sonra örgün eğitimlerine başlarlar.

Sumy Üniversitesi yapısında bulundurduğu akademisyen, personel ve öğretim elemanları ile birlikte Bologna eğitim sistemini önemsemesinden dolayı öğrenciler sadece alıcı ve eğitmenler ise sadece verici konumda değildir. Tüm Üniversite adeta yekvücut bir şekilde araştırma, öğrenme ve geliştirmeye önem verir bundan dolayıdır ki Scopus veri tabanı 2012 verilerine göre en çok atıfta bulunulan 17. üniversite olmuştur.

Ukrayna’nın Kuzey’in yer alan bu şehirde hem Rusça hem de Ukrayna’ca aktif olarak konuşulmaktadır. Başkent Kiev’e göre yaşam koşulları çok daha ucuzdur. Üniversitesinin bünyesinde barındırdığı öğrenci sayısı nedeniyle bu şehir adeta bir öğrenci şehrine dönüşmüştür.

Hem daha ucuz yaşam koşulları hem Dünya’ca tanınan bir Diş ve TIP Fakültesine sahip olması, hem de mezunlarının Türkiye’de sınavsız denklik alabilmeleri nedeniyle Sumy Devlet Üniversitesi Ukrayna’nın en çok terci edilen üniversitelerindendir. Bunula birlikte Üniversite, başta Mekanik Mühendisliği Teknolojisi, Makina Takım ve Sistemi bölümlerini barındıran Teknik Eğitim Fakültesi olmak üzere Ekonomi ve Beşeri Bilimler Fakültesi’ni de ayrıca bulundurmaktadır.

ÜNİVERSİTE FİYATLARI

Fiyatlar 2019-2020 öğretim yılı için olup sene başında güncel fiyatlar ile ilgili tekrar bilgi alınması gerekmektedir.

GÖRSELLER VE VİDEOLAR