Akademi NOVA

Freelance olarak çalışabilmenin en büyük avantajı, iş yerinde patronlarınızın size mobbing uygulamasının önüne geçebilmeniz ve hak ettiğiniz ücreti alabilmenizdir. Ayrıca yurt dışında çalışma alanı olarak da yazılımcılar en çok tercih edilen mesleklerdendir. Çünkü herhangi bir regülasyona tabi tutulmaz, denklik süreci gibi başka ülkelerin eğitim öğretimi sizi ilgilendirmez. Yurtdışında Freelance çalışmak bir yazılım mühendisi için ortalama saatlik olarak $5-$35 arasında kazanmaktadır. Ortalama bir hesap yapacak olursak, saatte 10$ kazanan ortalamanın altında bir yazılım mühendisi günde 6 saat çalışarak 60$ = 360 TL kazanabilmektedir. Bu rakamı ülkemiz için asgari ücret ile kıyaslayacak olursak, bir asgari ücretli haftada 45 saat, ayda 180 Saat çalışması sonunda 2020’deki asgari ücret zammı ile 2.324 TL kazanmakta. Bu da saatlik olarak yaklaşık 13 TL’ye denk gelmekte. Tabi iş vereninizin size uyguladığı fazla mesai kavramından hiç bahsetmiyorum çünkü Türkiye’de fazla mesai genellikle iş verenler tarafından göz ardı edilir.

Konumuza gelecek olursak, Freelance yazılımcı olarak çalışarak saatte 30 TL ila 210 TL arasında bir ücrete çalışabilecekken neden bir şirkette patronların fazla mesai ve mobbing uygulamaları ile zamanınızı ve bilginizi heba edesiniz ki? Türkiye’de yaşayarak Fransa’daki bir şirkete yazılım geliştirebilir veya Ukrayna’da okurken dahi, Türkiye, Amerika, İngiltere’deki firmalara yeteneklerinizi kiralayabilirsiniz. Üstelik evinizin konforunda çalışarak.

Şimdi şöyle bir soru aklınıza gelebilir, madem yurtdışında Freelance çalışmak ve iş bulmak bu kadar kolay neden insanlar asgari ücrete tamah ediyor?

Freelance Çalışmak

Aslında bu sorunun cevabını iki başlıkta toplamak lazım.

  • Yabancı dil bilmemek.
    • Türkiye’deki yaşayanların büyük bir çoğunluğu yabancı dil bilmemekte ve bundan dolayı da internetteki yabancı Freelance yazılımcı arayanlar ile iletişime geçememekte.
  • Türkiye’deki genel kanı (özellikle de ebeveynlerin) sigortası olan ve sabit maaşı olan bir iş beklentisi.
    • Bu baskı ile çoğu gencimiz karşılaşmıştır. Özellikle de memur cenneti olan ülkemizde devlette çalışmak ve devletten emekli olup sonrasında emekli maaş zamlarını eleştirmek, ebeveynlerden çocuklarına geçen bir gelenek halini almıştır. Bu aynı şekilde sigortalı bir işte çalışmak, kurumsal firmada çalışmak şeklinde de cereyan edebilir.
    • Freelance olarak çalışmak ülkemizde çok yeni bir kavram olup halen daha önemi anlaşılamamıştır. Fakat yurt dışında yaşamış veya okumuş bireyler için bu hiç de uzak olmayan bir kavram olup gayet sıradan bir olaydır.

Yurt dışında okumanın beklide size katacağı en büyük değerlerden birisi de algılarınızı tamamen değiştirip, iş hayatınızı ve yaşam standartlarınızı belirli bir kalıba sokmadan hak ettiğiniz ücretle hak ettiğiniz hayatı sürebilmenize olanak sağlayacak olmasıdır. Unutmayın, WhatsApp yazılımını yapan programcı Igor Solomennikov’da Freelance bir çalışandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir